INAPOI

EVENIMENTE ÎN CADRUL DIVIZIEI 1 INFANTERIE „DACICA” - 2011

11-12.10.2011 Participarea militarilor din compunerea regimentului 51 Artilerie Mixta "Gl. Cornel Paraniac" la exercitiile tactice cu trageri de lupta în Poligonul Babadag.

04.10.2011 Numirea colonelului Dorinel DUICAN în functia de comandant al Brigazii 2 Infanterie "ROVINE".

03-06.10.2011 - Concursul "Subofiterul/Soldatul Anului", etapa pe Divizia 1 Infanterie "Dacica".

Clasamentul general - "Subofiţerul Anului":

Locul I - Sergent major Vasile DUCU - Batalionul 26 Infanterie "Neagoe Basarab ";

Locul II - Sergent Ionuţ SANDU - Regimentul 51 Artilerie Mixtă "Gl. Cornel PARANIAC ";

Locul III - Plutoanie Constantin BOCANCEA - Batalionul 30 Vânători de Munte "Dragoslavele"

Clasamentul general - "Soldatul Anului":

Locul I - Caporal Cristian TUPIŢĂ - Brigada 2 Vânători de Munte "Sarmizegetusa";

Locul II - Caporal Cristian ŞERBAN - Batalionul 313 Cercetare "Burebista";

Locul III - Caporal Nicolae Ristea - Batalionul 300 Sprijin "Sarmis"

 

01.10.2011 - Aniversarea a 60 ani de la înfiintarea Batalionului 205 Aparare Antiaeriana "Gl.Gheorghe Pârvulescu" - garnizoana Craiova.

- Aniversarea a 35 de ani de la înfiintarea Batalionului 49 Aparare CBRN "Arges" - garnizoana Pitesti.

27.08.2011 - Aniversarea a 10 ani de la înfiinţarea Batalionului 1 CIMIC (Cooperare - Civili Militari) - Garnizoana Bucureşti

20.08.2011 - Ceremonialul militar prilejuit de aniversarea a 95 de ani de la înfiintarea Diviziei 1 Infanterie:

  • Lansarea Albumului aniversar: Istorie şi Evoluţie < De la Armata 1 de Operaţii la Divizia 1 Infanterie >
  • Acordarea de distincţii:
    • Medalia comemorativă cu ocazia împlinirii a 95 de ani de la înfiinţarea familiilor militarilor decedaţi pe timpul pregătirii şi în teatrele de operaţii;
    • Placheta comemorativă foştilor comandanţi ai Armatei 1;
    • Emblema de onoare a Forţelor Terestre
  • Decorarea Drapelului de luptă al Diviziei 1 Infanterie "Dacica" cu Ordinul "Virtutea Militară" în grad de cavaler cu însemn pentru militari, de pace - Garnizoana Bucureşti

18.08.2011 - Adunarea festiva cu prilejul aniversarii a 95 de ani de la înfiintarea Diviziei 1 Infanterie "Dacica" purtătoarea tradiţiilor de luptă ale Armatei 1 de Operaţii - Garnizoana Bucureşti

18.08.2011 - Ceremonia de repatriere din teatrul de operatii Afganistan a Echipei Operationale de Consiliere si Legatura (Operationla Mentoring and Liaison Team) - tip batalion, rotaţia a IV-a.

17.08.2011 - Ceremonia militara si religioasa prilejuita de încheierea misiunii în teatrul de operatii din Afganistan a Batalionului 26 Infanterie "Scorpionii Rosii" - Garnizoana Craiova.

17.08.2011 - Ceremonia militara prelejuita de decorarea Drapelelor de lupta ale Batalionului 20 Infanterie "Scorpionii Negrii" si Batalionului 26 Infanterie "Scorpionii Rosii" cu Ordinul "Virtutea Militară" în grad de Ofiţer, cu însemn de război , respectiv cu Ordinul Naţional "Pentru Merit" în grad de Cavaler, cu însemn de război - Garnizoana Craiova.

• 08-12.08.2011 - Desfăşurarea Campionatului militar de tenis -etapa finală pe Divizia 1 Infanterie "Dacica".

Clasament:

Locul I - Maior Constantin Cojocaru - Brigada 2 Vânători de munte "Sarmizegetusa";

Locul II - Plutonier adjutant Mitică Liţă - Brigada 1 Mecanizată "Argedava";

Locul III - Colonel Laurenţiu Dunmitru - Brigada 1 Mecanizată "Argedava".

Dublu:

Locul I - Echipa Brigăzii 1 Mecanizate"Argedava" (Colonel Laurenţiu Dunmitru - Plutonier adjutant Mitică Liţă) ;

Locul II - Echipa Brigăzii2 Vânători de munte "Sarmisegetusa" (Maior Constantin Cojocaru - Locotenent Silviu Gavriluţ);

Locul III - Echipa Batalionului 22 Trasport "Dâmboviţa" (Maior Gheorghe Voicu - Locotenent Bogdan Gherghe) .

• 10.08.2011 - Ceremonialul de repatriere a Drapelului de luptă al Batalionului 26 Infanterie "Neagoe Basarab" - Garnizoana Bucureşti..

• 01.08.2011 - Sărbătorirea Zilei Tanchiştilor - comandamentul Diviziei 1 Infanterie "Dacica".

• 01.08.2011 - Aniversarea a 50 de ani de la înfiinţarea Batalionului 116 Sprijin Logistic "Iancu Jianu" - garnizoana Craiova.

• 29.07.2011 - Ceremonia de plecare ]n teatrul de operaţii din Afganistan a primei Echipe Operaţionale de Consiliere şi Legtură OMLT-CSS (Operational Military Liason Team-Combat Service Support), tip batalion, asigurat de Batalionul 117 Sprijin Logistic "Gl. Alexandru Polyzu".

• 04-08.07.2011 - Participarea lotului sportiv al Diviziei 1 Infanterie "DACICA" la Competiţiile sportive şi aplicative - militare, faza pe Ministerul Apărării Naţionale. În urma stabilirii clasamentului general, lotul sportiv al divizieie a ocupat locul al II-lea.

• 24.06.2011 - Ceremonia militară şi religioasă prilejuită de încheierea misiunii în teatrul de operaţii din Afganistan a structurilor din cadrul Brigăzii 2 Infanterie "Rovine" - Elementul de Comandă şi Control (Combined Team Zabul) şi Batalionul 20 Infanterie "Scorpionii Negri" - Garnizoana Craiova.

• 20-24.06.2011 - Participarea militarilor din compunerea Diviziei 1 Infanterie "Dacica" la exerciţiul de comandament şi stat major, de nivel tactic, "Scutul de Fier 11/Iron Shield 11".

• 17.06.2011 - Ceremonia de primire a Drapelului de luptă al Batalionului 20 Infanterie "Dolj"-Garnizoana Craiova.

• 16.06.2011 - Ceremonia Militară prilejuită de plecarea în Afganistan a Batalionului 495 Infanterie "Cpt. Ştefan Şoverth"-Garnizoana Bucureşti.

• 15-16.06.2011 - Participarea militarilor din compunerea Regimentului 61 Rachete Antiaeriene "Pelendava" la exerciţiul cu trageri de luptă din Poligonul Capu-Midia.

• 06-10.06.2011 - Concursul aplicativ-militar de vară pentru unităţile de instrucţie - etapa finală pe Divizia 1 Infanterie "Dacica".

Clasament pe echipe la Proba de foc- Feminină:

Locul I - Brigada 2 Vânători de Munte "SARMIZEGETUSA";
Locul II - Brigada 2 Infanterie "ROVINE".

Clasament pe echipe la Proba de patrulă militară - Feminină:

Locul I - Brigada 2 Vânători de Munte "SARMIZEGETUSA";
Locul II - Brigada 2 Infanterie "ROVINE".

Clasament pe echipe la Proba de nataţie - Feminină:

Locul I - Brigada 2 Vânători de Munte "SARMIZEGETUSA";
Locul II - Brigada 2 Infanterie "ROVINE".

Clasament pe echipe la Proba de foc - Masculin:

Locul I - Brigada 2 Infanterie "ROVINE";
Locul II - Brigada 2 Vânători de Munte "SARMIZEGETUSA";
Locul III - Brigada 1 Mecanizată "ARGEDAVA".

Clasament pe echipe la Proba de patrulă militară - Masculin:

Locul I - Brigada 2 VâNĂTORI DE mUNTE "SARMIZEGETUSA";
Locul II - Brigada 2 Infanterie "ROVINE";
Locul III - Brigada 1 Mecanizată "ARGEDAVA".

Clasament pe echipe la Proba de nataţie - Masculin:

Locul I - Brigada 2 Vânători de Munte "SARMIZEGETUSA";
Locul II - Brigada 2 Infanterie "ROVINE";
Locul III - Brigada 1 Mecanizată "ARGEDAVA".

Clasament general:

Locul I - Brigada 2 Vânători de Munte "SARMIZEGETUSA";
Locul II - Brigada 2 Infanterie "ROVINE";
Locul III - Brigada 1 Mecanizată "ARGEDAVA".

• 19.05.2011 - Ceremonia militară prilejuită de plecarea în Afganistan a Elementului de comandă şi control Zabul şi a Batalionului 2 Infanterie "Călugăreni" - Garnizoana Bucureşti.

• 17-19.05.2011 - Participarea militarilor din compunerea Brigăzii 2 Vânători de Munte "Sarmizegetusa" la exerciţiul de comandament cu trupe în teren "REELING STRIKE 11", condus de către comandamentul Diviziei 1 Infanterie "Dacica"

• 11.05.2011 - Ceremonie militară şi religioasă desfăşurată la comandamentul Divizieie 1 Infanterie "DACICA" în semn de recunoştinţă pentru eroul Cătălin-Ionel Marinescu.

• 06.05.2011 - Ceremonie militară şi religioasă desfăşurată la comandamentul Divizieie 1 Infanterie "DACICA" în semn de recunoştinţă pentru eroul Constantin-Laurenţiu Lixandru.

• 02.05.2011 - Ceremonialul militar prilejuit de repatrierea Detaşamentului "EUFOR ALTHEA XIII" .

• 03.04.2011 - Ziua NATO sărbătorită la Comandamentul Divizieie 1 Infanterie "DACICA" şi structurile subordonate acesteia.

• 31.03.2011 - Numirea colonelului Maricel MOLDOVINEANU în funcţia de comandant al Bazei 2 Logistice "VALAHIA".

•  23.03.2011 - Vizita de informare şi documentare a studenţilor din cadrul Academiei Forţelor Terestre "NICOLAE BĂLCESCU" la comandamentul Diviziei 1 infanterie "DACICA" şi la Batalionul 2 Infanterie "CĂLUGĂRENI".

•  14-18.03.2011 - Desfăşurarea Campionatului militar de orientare - etapa finală pe Divizia 1 Infanterie "DACICA".

Clasament individual - Feminin:

Locul I - caporal Alina Dăogaru - Brigada 2 Infanterie "ROVINE";
Locul II - caporal Iuliana Bluţă - Brigada 2 Infanterie "ROVINE";
Locul III - sergent major Rodica Mustaţă - Brigada 2 Infanterie "ROVINE".

Clasament pe echipe - Feminin:

Locul I - Brigada 2 Infanterie "ROVINE";
Locul II - Regimentul 61 Rachete Antiaeriene;
Locul III - Brigada 1 Mecanizată "ARGEDAVA".

Clasament individual - Masculin:

Locul I - caporal Alin Florea - Brigada 2 Infanterie "ROVINE";
Locul II - caporal Mădălin Ionescu - Brigada 2 Infanterie "ROVINE";
Locul III - sergent Dragoş Minghiraş - Brigada 2 Infanterie "ROVINE".

Clasament pe echipe - Masculin:

Locul I - Brigada 2 Infanterie "ROVINE";
Locul II - Brigada 2 Vânători de Munte "SARMIZEGETUSA";
Locul III - Batalionul 313 Cercetare.

Clasament Ştafetă:

Locul I - Brigada 2 Infanterie "ROVINE";
Locul II - Brigada 2 VâNĂTORI DE mUNTE "SARMIZEGETUSA";
Locul III - Regimentul 61 Rachete Antiaeriene.

Clasament General:

Locul I - Brigada 2 Infanterie "ROVINE";
Locul II - Brigada 2 Vânători de Munte "SARMIZEGETUSA";
Locul III - Regimentul 61 Rachete Antiaeriene.

•  01-04.03.2011 - Participarea militarilor din compunerea Diviziei 1 Infanterie "DACICA" la "Concursurile aplicative - militare de iarnă pentru unitţile de instrucţie" - faza pe Ministerul Apărării Naţionale.

Clasament individual
Biatlon:

Locul I - caporal Adrian COJONEL Batalionul 21 Vânători de Munde "Gl.Leonard Mociulschi ";

Locul II - caporal Cornel PUCHEANU Batalionul 21 Vânători de Munde "Gl.Leonard Mociulschi ";

Locul III - Denis ŞERBAN Batalionul 21 Vânători de Munde "Gl.Leonard Mociulschi ".

Clasament pe echipe:

Biatlon
Locul I - Brigada 2 Vânători de Munde "SARMIZEGETUSA";

Ştafetă

Locul I - Brigada 2 Vânători de Munde "SARMIZEGETUSA";

Patrulă

Locul II - Brigada 2 Vânători de Munde "SARMIZEGETUSA".

Clasament general:

Locul I - pe "Concursurile aplicativ-militare de iarnă pentru unitţile de instrucţie" - Brigada 2 Vânători de Munde "SARMIZEGETUSA".

•  01.03.2011 - Înmânarea Drapelului de luptă Batalionului 22 Transport "DÂMBOVIŢA".

•  22.02.2011 - Ceremonia de repatriere din teatrul de operaţii Afganistan a Echipei Operaţionale de Consiliere şi Legătură (Operational Mentoring and Liaison Team) - tip batalion, rotaţia a III-a.

•  17.02.2011 - Vizita de informare şi documentare a ofiţerilor din cadrul cursului post universitar de perfecţionare în conducere strategică - Universitatea Naţională de Apărare - comandamentul Divizieie 1 Infanterie "DACICA".

•  28.01.2011 - Ceremonia de plecare în misiune a Echipei Operaţionale de Consiliere şi Legătură (O.M.L.T.) tip batalion, în teatrul de operaţii din Afganistan .

•  25-27.01.2011 - Concursul aplicativ-militar de iarnă faza pe Divizia 1 Infanterie "DACICA"-Garnizoana Predeal.

Clasament final:

  • Locul I - lotul sportiv al Brigăzii 2 Vânători de Munde "SARMIZEGETUSA";
  • Locul II - lotul sportiv al Brigăzii 2 Infanterie "ROVINE";
  • Locul III - lotul sportiv al Brigăzii 1 Mecanizate "ARGEDAVA".

•  24.01.2011 - Participarea militarilori din compunerea Diviziei 1 Infanterie "DACICA" la manifestările prilejuite de aniversarea a 152 de ani de la Unirea Principatelor Române.

•  14.01.2011 - Ceremonialul militar prilejuit de plecarea în misiune, în teatrul de operaţii din Afganistan, a Batalionului 26 Infanterie "Neagoe Basarab".

•  11.01.2011 - Deschiderea noului an de instrucţie în Marile Unitţi şi Unităţi din compunerea Diviziei 1 Infanterie "DACICA".